NAUKA KITESURFINGU – DLA KOGO, GDZIE, KIEDY, SAMEMU CZY Z INSTRUKTOREM

Postaramy się w czytelny i przejrzysty sposób odpowiedzieć na kluczowe pytania jakie najczęściej pojawiają się w kontekście nauki na kite. Podpowiemy gdzie najlepiej zacząć, kiedy, co potrzebujecie, by wystartować, czy można nauczyć się samemu itd. Niezbędnik informacji przed podjęciem decyzji dotyczącej nauki na kite.

NAUKA KITESURFINGU – DLA KOGO?


Tak naprawdę jeśli chodzi o górną granicę wieku – ona praktycznie nie istnieje. Jeśli czujesz się fizycznie dobrze, Twoja kondycja jest na zadowalającym poziomie to śmiało możesz myśleć  o kite. Szkoliliśmy osoby w wieku 65-70 lat i kończyło to  się pełnym sukcesem. Kitesurfing nie wymaga dużej siły fizycznej, dzięki trapezowi wszelkie obciążenia są przenoszone na całe ciało. Pewnym problemem może być duża nadwaga i tzw. mięsień piwny, ale oczywiście tylko wydaniu skrajnym. Ważąc nawet 115 kg. znajdziemy dla Ciebie odpowiedni latawiec.
Natomiast jeśli chodzi o wiek minimalny to rekomendujemy skończone 12 lat.  Oczywiście to wiekowe ograniczenie nie  jest  ustanowione w żadnym prawie, ale to dość powszechna zasada wynikająca z doświadczeń.  Oczywiście znamy dzieciaki, które bardzo dobrze radzą sobie na kite nie skończywszy 8-10 roku życia. Zasadnicza różnica polega na tym, że takie dzieciaki spędzają na spocie kitesurfingowym kilka miesięcy w roku. Co pozwala na dobieranie idealnych warunków wiatrowych, najlepszej pogody i bardzo spersonalizowanego podejścia, plus dedykowanego sprzętu
Drugim kluczowym i najważniejszym czynnikiem determinującym start przygody z kitesurfingiem jest waga – musi ona wynosić minimum 40 kg. Jest to związane z siłą generowaną nawet na nawet minimalnym rozmiarze latawca.  Chodzi o to, by latawiec nie powodował samoczynnego (bez kontroli) wyciągania zbyt lekkiej osoby ponad wodę. Młody kursant musi być w stanie swoją wagą oraz  siłą fizyczną, równoważyć moc generowaną na latawcu. Oczywiście tę siłę można regulować poprzez wielkość latawca, długość linek.

W naszej szkole szkoliliśmy osoby poniżej 12 roku życia i poniżej wagi 40 kg. ale wymaga to indywidualnych ustaleń i świadomości, że wiąże się to z dłuższym procesem szkolenia.

Aby rozpocząć naukę –  musisz posiadać podstawowe umiejętności pływania wpław, przede wszystkim nie bać się wody, potrafić się skupić, by bezwzględnie słuchać poleceń instruktora, oczywiście niezbędne jest  pozytywne nastawienie, uśmiech, motywacja!

NAUKA KITESURFINGU – MIEJSCE – SPOT/AKWEN

Bardzo ważnym i jednym z kluczowych czynników determinujących szybki  progres jest miejsce do nauki kitesurfingu, zwykle określane jako spot lub akwen.  Przede wszystkim musi on być bezpieczny, optymalnie jeśli jest płaska woda i brak lub bardzo małe zafalowanie oraz super jeśli jest płytka woda.
   Płytka woda ma zasadnicze znaczenie podczas nauki, gdyż zdecydowanie przyśpiesza cały proces. Oczywiście są spoty kitesurfingowe na świecie, gdzie nauka odbywa się tylko na głębokiej wodzie, więc jest to możliwe, ale poniżej rekomendujemy nasz rodzimy spot. Dlaczego płytka woda jest taka ważna – na płytkiej wodzie łatwiej kontrolować latawiec, dodatkowo można używać siły nóg, by w niektórych sytuacjach się zapierać o dno, dodatkowo spacerowanie, czyli podchodzenie pod wiatr (zyskiwanie wysokości względem wiatru) jest możliwe tylko na płytkiej wodzie. Płytka woda daje również komfort psychiczny, jest mniej wyczerpująca fizycznie i bardziej bezpieczna podczas nauki. Te wszystkie kluczowe czynniki, czyli płytka woda, małe zafalowanie i bezpieczeństwo znajdziecie na Helu, a dokladniej w Chałupach – tutaj korzystamy z zatoki puckiej, to jej wody pozwalają na uprawianie kitesurfingu w znakomitych warunkach. Dodatkowo warunki wietrzne panujące nad polskim morzem, a co za tym idzie nad zatoką pucką stwarzają wymarzone miejsce do nauki kite’a. 

NAUKA KITESURFINGU SAMEMU, CZY Z INSTRUKTOREM?

Na szczęście śmiałków, którzy uczą się samemu kitesurfingu jest stosunkowo mało – być może skłania do tego definicja, że to sport ekstremalny, dodatkowo z brzegu uprawianie tego sportu ‘’budzi szacunek”, ponadto zdarzyły się już przypadki, kiedy nieumiejętne i zbyt odważne obchodzenie się z latawcem skutkowało nie przyjemnymi zdarzeniami. Wiadomo google, literatura,  YouTube, albo znajmy który już pływa są dość dużą pokusą, by próbować oszczędzić około 900-1600 zł. na szkoleniu, ale my zdecydowanie odradzamy naukę samemu. Nie dlatego, że lobbujemy na własną korzyść, ale poniżej wyjaśnimy czemu warto uczyć się w certyfikowanej szkole, pod opieką doświadczonego instruktora.

Zapewniamy, że z instruktorem jest przede wszystkim bezpieczniej, a w tym sporcie to naprawdę kluczowe –  błędy mogą dużo kosztować, zarówno w wymiarze materialnym, jak i zdrowotnym.
Instruktor przede wszystkim dobierze idealnie sprzęt i potem indywidualne ćwiczenia, wybierze i określi akwen, przedstawi na co szczególnie trzeba uważać,  będzie pilnował bezpieczeństwa w ruchu na wodzie (znając zasady i prawo drogi). Dodatkowo  instruktor potrafi przewidywać z wyprzedzeniem co może nastąpić, plus koryguje najdrobniejsze błędy i potrafi przewidzieć gwałtowną zmianę warunków atmosferycznych, co w przypadku kitesurfingu ma bardzo duże znaczenie.  


Ponadto progres z doświadczonym instruktorem to czas, jaki możesz spożytkować na upajanie się ślizganiem i pierwszych skokach, a nie na chodzeniu i jak potocznie się mówi ,,wyprowadzanie latawca na spacer”. Po prostu z doświadczonym instruktorem nauka potrwa zdecydowanie krócej.
Nie prowadzimy badań porównawczych ile trwa nauka na kite bez instruktora, a ile z instruktorem, ale możemy założyć na podstawie obserwacji, że nauka bez instruktora trwa średnio ok. kilkanaście godzin dłużej i oczywiście jest obarczona czynnikiem zwiększonego niebezpieczeństwa.

NAUKA KITESURFINGU W SZKOLE, SAMEMU LUB Z INSTRUKTOREM FREELANCEREM?

Przewaga profesjonalnej szkoły, to przede wszystkim wieloletnie doświadczenie, wypracowana metodyka nauczania, program szkolenia. Dodatkowo nasza szkołą daje gwarancję najnowszego sprzętu, wybór dużej ilości latawcy w różnych rozmiarach,  co pozwala dobrać sprzęt idealnie do panujących warunków. Wymieniamy sprzęt co roku, co powoduje, że macie możliwość pływać na sprzęcie wykonanym w najnowszej technologii, na najlżejszych i niezawodnych latawcach.
Ponadto pływanie w profesjonalnej szkole to przede wszystkim asekuracja i mobilność.
Naukę w naszej szkole prowadzimy w kilku miejscach  na zatoce puckiej – monitorując wiat – jego siłę i kierunek. Z dnia na dzień po analizie wybieramy spot gdzie danego dnia warunki są najlepsze. Zajęcia w naszej szkole FunSurf odbywają: przy naszych szkołach w Chałupach i na Polarisie, w małej zatoczce za portem w miejscowości Chałupy (Uroczysko Każa), na plaży w Pucku, w Swarzewie i innych punktach zatoki – gdzie na dany dzień warunki są najlepsze!

Ponadto jesteśmy jedną z najbardziej mobilnych szkół kite na półwyspie. Nasze 2 łodzie motorowe (12- i 8-osobowa) przetransportują Was sprawnie, bezpiecznie i szybko na najlepszy kitesurfingowy akwen. Dodatkowo podczas zajęć asekurujemy naszych kursantów skuterem yamaha, dzięki temu możemy bardzo szybko i sprawnie reagować kiedy zajdzie taka potrzeba np. odpływająca deska, zbyt duża utrata wysokości względem wiatru, splątanie się dwóch kite’ów itd.

NAUKA KITESURFINGU – CO POTRZEBUJĘ?

*ręcznik i podręczne przybory toaletowe (prysznic po zajęciach)
*strój kąpielowy i klapki plażowe,
*okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV,
*kurtkę przeciwdeszczową, przydaje się np. podczas podróży na motorówce
*buty neoprenowe – część kursantów pływa bez butów i jest to jak najbardziej możliwe. Dodatkowo są tego plusy np. jest lepsze czucie deski, kiedy już zaczynamy starty z deską. Natomiast kitesurfing, szczególnie na początku to bardzo dużo spacerowania – pomimo, że dno jest piaszczyste, nie wszyscy przepadają za stąpaniem i dotykaniem gołą stopą dna. Wybór nalezy do Ciebie, ale możesz zdecydować po pierwszych zajęciach w wodzie. Jeśli będziecie chcieli kupić buty neoprenowe – SurfShop znajduje się tuż obok nasze szkoły.

Jeśli chodzi o sprzęt kitesurfingowy oraz piankę neoprenową, trapez, kamizelkę asekuracyjną, kask – nie musisz się martwić. Uczestnikom naszych obozów zapewniamy pełne wyposażenie niezbędne do uprawiania kitesurfingu.  Sprzęt dobieramy indywidualnie do parametrów fizycznych i stopnia zaawansowania kursantów.

NAUKA KITESURFINGU – ILE TO KOSZTUJE?

Wszystko zależy od predyspozycji, koordynacji i szybkości przyswajania wiedzy, zarówno tej merytorycznej i praktycznej. Średnio kursant, aby pływać na kitesurfingu potrzebuje 8-14 h. Czyli to w opcji kursowej, w zależności, czy szkolenie jest 1:1, czy 1:2 – czyli 1 instruktor 1 kursant, lub jeden instruktor 2 kursantów) wydatek od 900 zł. do 1600 zł. I tyle powinno wystarczyć, by pływać na obu halsach w różnych warunkach wiatrowych i robić zwroty. Na takim poziomie można myśleć o zakupie własnego sprzętu i pływaniu samodzielnym. Natomiast, uczyć się i zdobywać kolejne umiejętności po okiem instruktora można oczywiście dalej, by zaliczać i doskonalić co raz bardziej zaawansowane elementy, w tym np. skoki z elementami freestyle. Ważny też jest moment tzw.  ,,poczucia swobody na kite”, czyli nabranie pewności, że potrafi się pływać swobodnie, robić pełne profesjonalne zwroty (bez moczenia), czuć się swobodnie na głębokiej wodzie, brak strachu pływania między windsurferami, wykonywać swobodnie skoki.

NAUKA KITESURFINGU – KIEDY?

Najlepiej dzisiaj! Nasza szkoła i większość szkół  kitesurfingu na Helu działają od maja do końca września. Oczywiście  organizujemy również wyjazdy z naszymi instruktorami FunSurf na zagraniczne spoty, gdzie możecie z nami pływać cały rok. Po szczegóły zapraszamy do naszego biura podróży www.surftravel.pl

Wróć