JAK NIE ZMARZNĄĆ PODCZAS SZKOLENIA NA KITESURFINGU W WODACH ZATOKI PUCKIEJ?

W Polsce, a dokładniej na Helu szkolenia na kitesurfingu trwają zwykle od majówki do końca września. Sprawdź jak się przygotować „termicznie”, by podczas szkolenia skupić się na uwagach i korektach instruktora, a nie myśleć o zimnej wodzie.


Poniżej wszystko co powinniście wiedzieć o piankach neoprenowych i innych akcesoriach docieplających dla początkujących i zaawansowanych kitesurferów.

Temperatura wody w zatoce puckiej w ciągu wakacji bardzo rzadko przekracza 20°C. Dodatkowo z uwagi na częstą wymianę wody z morzem Bałtyckim następują znaczne wahania temperatury. Po kilku dniach słonecznych, woda z racji niskiej głębokości akwenu bardzo szybko się ogrzewa. Wystarczy jednak jeden dzień wiatru z kierunku zachodniego, wtedy stan zatoki znacząco się podnosi i następuje wymieszanie wody – woda z zatoki miesza się z wodą z morza. Następstwem, tych naturalnych procesów są radykalne spadki temperatury wody. Dodatkowo, chimeryczność polskiego lata sprawia, że pianki i inne akcesoria neoprenowych są obowiązkowym wyposażeniem kitesurferów, którzy pływają w Polsce.
Istnieje wiele rodzajów, modeli pianek, poniżej podpowiadamy jaką wybrać do pływania na kitesurfingu na półwyspie helskim.

Ważnym kryterium przy wyborze pianki jest określenie okresu w którym będzie ona używana. Na Zatoce Puckiej kitesurferów widać już w lutym i marcu, a w zasadzie można powiedzieć, że przez cały rok, kiedy temperatura wody wynosi kilka stopni powyżej 0°C. Jak łatwo się domyśleć Ci kiteurferzy są zwykle wyposażeni w najgrubsze pianki (6/5 mm) oraz w akcesoria docieplające które są w takich warunkach wręcz wskazane. Wyposażenie neoprenowe takich kitesurferów znacznie różni się od tych kitesurferów pływających latem.
Główną cechą na jaką należy zwrócić uwagę, wpływającą na efektywność pianek jest ich grubość, która waha się w przedziale od 1mm do 6mm. Często spotykane są oznaczenia pianek takie jak np. 3/2 mm, 5/3 mm, 5/4/3 mm itp. Jest to nic innego jak określenie w milimetrach grubości pianki, zaś podanie kilku wartości np. 5/4 oznacza, że pianka jest grubsza w miejscach podatnych na utratę ciepła (np. klatka piersiowa, plecy) i cieńsza w miejscach, które często „pracują” i muszą posiadać określoną ruchomość (np. rękawy, nogawki). Występują również pianki cieńsze, z krótkim rękawem i krótką nogawką 2/2 mm, 2/1 mm… Jednak te są przeznaczone raczej na wyjazdy w cieplejsze zakątki świata lub używane w Polsce dość rzadko.
Podczas letnich dni (polskie wakacje) najczęściej spotykane i używane są pianki o grubości 3/2 mm, są one najbardziej uniwersalne. Mocną stroną takich pianek jest zachowanie dużej swobody ruchów, co w znaczący sposób poprawia komfort pływania, plus charakteryzuje je duża łatwośc zakładania, czego nie można powiedziec o piankach grubszych. Pianki o grubości 3/2 mm, można również spotkać w wersji z krótkimi rękawami i nogawkami za kolano lub z odpinanymi rękawkami.



Kitesurferzy przyjeżdżający na półwysep helski poza okresem letnim muszą ,,uzbroić” się w grubsze pianki i inne akcesoria neoprenowe. W tym wypadku najczęściej wybieraną grubością pianki jest 5/3 mm. Taka grubość jest w stanie zapewnić wystarczający komfort cieplny osobom pływającym nad zatoką pucką w okresie od kwietnia do września. Takich pianek najczęściej używają instruktorzy szkolący przez cały sezon, aczkolwiek jeśli ktoś ma niską tolerancję na chłodniejsze otoczenie, również polecamy grubość pianki 5/3 lub 4/3 w ciągu sezonu letniego.

W naszej szkole na zajęcia kursanci wypożyczają pianki 3/2 mm lub 4/3 mm – gdy jest chłodniej (przy zakupie kursu w naszej szkole wypożyczenie takiej pianki jest gratis). Gorąco polecamy jednak, by po pierwszych zajęciach na wodzie i stwierdzeniu, że kitesurfing jest ,,Twoją nową pasją”, pomyśleć o zakupie własnej pianki. To na tyle osobista część kitesurfingowej garderoby, która bezpośrednio dotyka naszego ciała, że warto użtykować ją na własność. Zakupu takiej pianki możecie dokonać w sklepie stacjonarnym SurfShop.pl, który znajduje się tuż obok naszej szkoły w Chałupach – będąc na kursie otrzymacie atrakcyjny rabat.
Oprócz pianki trzeba również pomyśleć o utrzymaniu ciepła w miejscach, które nie są przez nią chronione, czyli dłonie, stopy oraz głowa.

PRZYDATNE AKCESORIA NEOPRENOWE NA KITE

1. Rękawiczki neoprenowe – przydatne podczas chłodnych i zimniejszych dni, kiedy dłonie narażone na działanie zimnej wody i wiatru, wtedy zaczynają „sztywnieć” i odmawiać posłuszeństwa. Warto zaznaczyć, że rękawiczki występują w kilku wersjach: z krótkimi palcami, z długimi palcami, zupełnie szczelne z klejonymi szwami, przepuszczające wodę, grubsze i cieńsze, z otwartą częścią na część chwytną dłoni. Zwykle występują w grubościach, 1 mm, 2 lub 3 mm.
Pływając na kitesurfingu bardzo rzadko używa się cienkich rękawiczek (podobnych do rowerowych) lub z obciętymi palcami, gdyż trzymając bar nie występuje mocne zaciskanie, a bar pokryty jest miękką pianką EVA – stąd odciski bardzo częste na windsurfingu, praktycznie nie dotyczą kitesurferów. Zwykle używamy rękawiczek szczelnych (z klejonymi szwami o grubości 2 lub 3mm), używamy ich w zimne dni i pływanie poza sezonem letnim, kiedy ochrona dłoni jest ukierunkowana na ochronę przed chłodem.

2. Buty neoprenowe – również posiadają określoną grubość np. 2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm… Są one jednak bardzo rzadko wykorzystywane przez kitesurferów ze względu, na to, że „niwelują” efekt czucia deski podczas pływania. Wielu kitesurferów używa ich tylko, podczas wyjątkowo zimnych dni lub na wyjazdach zagranicznych chcąc chronić stopy przed np. jeżowcami. Nad zatoką pucką zdecydowana większość kitesurferów pływa bez butów neoprenowych (dno zatoki puckiej jest na dużym obszarze piaszczyste), ale nie ma kategorycznych przeciwwskazań, by ich używać przez cały proces szkolenia.

3. Kaptur neoprenowy – wyglądem przypomina kominiarkę, jego zadanie polega na utrzymaniu temperatury w obrębie głowy i szyi. Rozróżniamy kaptury z kołnierzem i bez kołnierza. Jeśli pływamy w chłodnie dni zdecydowanie polecamy kołnierz, który stanowi dodatkową izolację, jak również zabezpiecza w znacznym stopniu przed wlewaniem się wody pod piankę. Kaptur dla kitesurfera jest bardzo istotny szczególnie w chłodne dni, zapewnia ochronę przed bardzo nieprzyjemnym nalewaniem się zimnej wody za kołnierz w momencie, gdy wykonujemy skoki nie zakończonę poprawnym lądowaniem, kiedy wykonujemy starty z deską i zwroty (z tzw. moczeniem), kiedy jeszcze nie potrafimy ich zrobić w 100% poprawnie.

4. Kurtki neoprenowe lub przeciw wiatrowe – zadaniem tych kurtek jest skuteczna ochrona kitesurfera przed wiatrem, który potrafi skutecznie wychłodzić ciało poprzez mokrą piankę. Profesjonalne kurtki dla kitesurferów posiadają specjalny otwór na hak trapezowy dzięki czemu można założyć ją całkowicie na wierzch, na piankę i trapez. Takie kurtki stosują zwykle instruktorzy, którzy cały dzień uczą w wodzie lub osoby, które pływają kilka godzin dziennie w zimnej wodzie. Na początku przygody z kitesurfingiem nie są one wymagane, aczkolwiek ich właściwości podczas długotrwałego pływania znakomicie się sprawdzają.

Przy kupnie pianki lub akcesoriów neoprenowych, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, polecamy markowe firmy np. ion, gul, oneill, roxy, quiksilver, billabong. Pianka wykonana z materiałów najwyższej jakości najczęściej nie należy do najtańszych, jednak jest to inwestycja, która procentuje w postaci znakomitego komfortu na wodzie i wydłużonego terminu użytkowania.
Przy dobieraniu pianki należy pamiętać by, przylegała ona w sposób bardzo dopasowany do ciała i nie była luźna. Działanie pianki polega na minimalnej warstwie wody, jaka zatrzymuje się w piance od środka i natępnie następuje ogrzanie tej wody bardzo szybko przez nasze ciało. Przez co wytworzona zostaje bariera termiczna. Luźna pianka takiej funkcji nie spełnia, gdyż ciało nie jest w stanie ogrzać wody w materiale pianki, występuje przestrzeń która w tym przypadku nie izoluje, przez co następuje szybkie wychłodzenie organizmu.

Gdy już kupisz piankę neoprenową, zapoznaj się z kilkoma zasadami, które pomogą zachować jej dobry stan:
– Należy płukać piankę po każdym pływaniu – zwykle po to by, się pozbyć piasku, który często bez naszej wiedzy przelewa się razem z wodą i gromadzi się pod pianką. Pozostawiony w piance może przy kolejnym pływaniu mocno podrażnić skórę. Dodatkowo pianka płukana, utrzymuje świeżość i nie psuje się od słonej wody. Sprawdzony sposób to zdejmowanie pianki pod prysznicem jej płukanie i delikatne ręczne pranie płynem do mycia ciała
– Należy suszyć piankę po lewej stronie to pozwala na jej szybkie wyschnięcie. Należy pamiętać, by nie suszyć pianki w pełnym słońcu. Wystawianie pianki na promienie słoneczne skraca jej żywotność.
– Nie należy zostawiać mokrej pianki w miejscach o dużej wilgoci oraz nie należy przechowywać jej mokrej – pianka musi zostać jak najszybciej wysuszona, gdyż bardzo szybko zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, zaczną zbierają się w niej bakterie i może rozpocząć się proces gnilny.

Jeśli posiadacie jeszcze jakieś pytania w sprawie pianek, nasi instruktorzy z miła chęcią na nie odpowiedzą. Zapraszamy również do kontaktu ze specjalistami ze sklepu surfshop.pl, którzy podzielą się wiedzą i pomogą dobrać idealną piankę neoprenową i akcesoria dla Ciebie.

Wróć