Przepraszamy, aktualnie jesteśmy na urlopie w Egipcie, stąd nie możemy odebrać telefonu. Wracamy 25 listopada, do tego czasu prosimy o kontakt mailowy.

KITESURFING NA HELU

Kitesurfing to aktywność fizyczna, która z roku na rok zyskuje coraz większe grono sympatyków. Na szczęście nie trzeba wyjeżdżać daleko, by cieszyć się emocjami płynącymi z uprawiania tego fantastycznego sportu. To właśnie polskie wybrzeże, a dokładniej Półwysep Helski jest mekką wszystkich kitesurferów w Polsce. Dlaczego właśnie Hel? W poniższym artykule znajdziecie kilka mocnych argumentów, wyjaśniających słuszność stwierdzenia „Hel to najlepsze miejsce na kitesurfing”.

KITESURFING NA HELU – PŁYTKA WODA

Płytka woda. Bezpieczeństwo w trakcie zajęć na wodzie, czy też w późniejszym czasie – samodzielnego pływania to podstawowa kwestia. Nic tak nie warunkuje jego poczucia jak świadomość „gruntu pod stopami”. Pierwszy etap nauki kitesurfingu, czyli sterowanie latawcem, jest zdecydowanie łatwiejszy, gdy możemy stać po pas w wodzie. Również w kolejnych etapach, czyli body dragach, czy pierwszych próbach ślizgu na desce płytka woda usprawnia naukę. Oczywiście zbyt duża płycizna też nie jest bezpieczna. Ideałem jest głębokość od połowy uda do klatki piersiowej, wtedy w razie upadku, woda zamortyzuje wywrotkę, a w przypadku spłynięcia zbyt daleko z wiatrem, istnieje możliwość podejścia pod wiatr „pieszo” z deską pod pachą ? Zatoka Pucka niemalże wzdłuż całego Półwyspu Helskiego to teren płytkiej wody, sięgający nawet do kilkuset metrów od brzegu. To właśnie dlatego Hel jest wymarzonym miejscem dla kitesurferów – pozbawia Cię niepotrzebnego stresu i ryzyka związanego z pływaniem w głębokiej wodzie. Ale nie martw się, gdy już opanujesz wszystkie niezbędne umiejętności, wskoczysz na wyższy level kitesurfingu i zapragniesz odrobiny adrenaliny, nadal będziesz mógł odwiedzać Półwysep Helski, bo po jego drugiej stronie czeka na Ciebie pełne morze. Przy odpowiednim wietrze to tam możesz próbować swoich sił, z głęboką wodą, falami i rekinami ; )

KITESURFING NA HELU – DUŻA ZATOKA

Kolejnym plusem pływania na Helu jest ogrom miejsca na wodzie, jakie oferuje Zatoka Pucka. Na każdy z wymarzonych sportów wodnych znajdzie się tutaj miejsce. Mówimy tu o windsurfingu, supach, wing foilu, wake’u za motorówką i oczywiście omawianym przez nas szerzej kitesurfingu. Dla tego ostatniego potrzeba najwięcej wolnej przestrzeni. Dlaczego? Przede wszystkim zasięg linek łączących kite’a z barem sięga do dwudziestu kilku metrów. W sytuacji, gdy latawiec „przepada” lub początkująca osoba traci nad nim kontrole, kite upada na wodę (nie zawsze delikatnie). Może się zdarzyć tak, że przepływający pod spodem windsurfer, bądź inny pływający niedaleko kitesurfer zostanie tymi linkami oplątany, a splątane linkami dwa latawce to największy koszmar wszystkich „kajciarzy”. Duża ilość miejsca przydaje się też zaawansowanym sportowcom, którzy ćwiczą wyskoki. Dla bezpieczeństwa swojego i innych, powinni wybrać miejsce pozwalające im na wylądowanie (bądź upadek, gdy coś pójdzie nie tak) w bezpiecznej odległości od innych pływających (i od brzegu!) Na szczęście Zatoka Pucka jest na tyle szeroka, że miejsca wystarczy dla wszystkich, dlatego spoty na Helu to najczęściej wybierane miejsca do pływania przez polskich, i nie tylko, kitesurferów.

KITESURFING NA HELU

KITESURFING NA HELU – WIATR

Wiatr. Nie ma kitesurfingu bez wiatru. Na Półwyspie Helskim pęd powietrza nie jest tak przewidywalny, jak na innych zagranicznych spotach, bo nie jest to wiatr termiczny. Niesie ze sobą jednak wiele innych korzyści. Przede wszystkim kitesurferzy mogą korzystać z wiatru wiejącego ze wszystkich kierunków, chociaż czasem wiąże się to z transportem w inne miejsce na Helu. W przypadku kierunku północnego najwięcej osób można spotkać przy Mewiej Rewie (wąska mielizna na wysokości Kuźnicy), na którą można się dostać motorówką. Wiele szkółek oferuje możliwość takiego transportu. Północny kierunek wiatru wykorzystują też kitesurferzy, którzy chcą spróbować swoich sił na morzu. Kierunek podmuchów daje nam różne możliwości i podobnie jest z jego siłą. Co prawda minimum wiatrowe to ok. 10-12 wezłów, ale silniejszy wiatr umożliwia pływanie na mniejszych latawcach. W trakcie nauki dobrze jest poczuć różnicę sterowania i pływania z latawcami o wielkości 12m2 a 8, czy nawet 6m2. Wiatr to siła napędowa kitesurfingu. Warto zacząć naukę pływania z latawcem w miejscu, gdzie wieje z różnych kierunków, o różnej sile, czasem nieprzewidywalnie. Przygotowuje to do późniejszych sytuacji na wodzie i ciągłej obserwacji tego, co dzieje się wkoło. Poza tym czekanie na wiatr to też pewnego rodzaju rutyna wszystkich kitesurferów. Nie zna życia ten, kto z napompowanym latawcem nie czekał na brzegu, aż się rozdmucha ?

KITESURFING NA HELU – DUŻY WYBÓR ZAKWATEROWANIA

Hotele, przyczepy, kwatery, kampery, domki holenderskie, a może wakacje pod namiotem? Z roku na rok miejscowości znajdujące się na Półwyspie Helskim oferują nowe możliwości noclegu. Jest ich coraz więcej, ale paradoksalnie jest też coraz ciężej je zarezerwować. Oczywiście spontaniczny przyjazd „na prognozę” nikogo nie dziwi, dlatego nawet decydując się na przybycie w ostatniej chwili jest nadzieja na znalezienie wolnego pokoju, czy przyczepy na którymś z chałupskich campingów, ale popularność Helu wzrasta, dlatego jeśli planujesz urlop nad Zatoką pomyśl o zarezerwowaniu swojego noclegu wcześniej. Wtedy jedynym Twoim zmartwieniem będzie jak zwykle nieprzewidywalna na Helu – pogoda ?

KITESURFING NA HELU – MNOGOŚĆ ATRAKCJI

Mnogość atrakcji. Przyjechałeś na zaplanowany urlop, jesteś zapisany na lekcje kitesurfingu, ale… nie wieje? Jak wyżej – pogoda na Helu nie zawsze jest do przewidzenia. Zdarza się tak, że wiatr nie dopisze, ale nawet wtedy Półwysep Helski oferuje mnóstwo atrakcji. Zostając w temacie sportów wodnych – Nie wieje na kajta? Może czas spróbować winda? Na pierwsze lekcje windsurfingu wystarczy Ci wiatr o sile zaledwie kilku węzłów (w przypadku kitesurfingu minimum to ok. 12 węzłów). Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na falach – czeka na Ciebie surfing. Możesz też rekreacyjnie popływać na supie lub wypożyczyć skuter i poczuć wiatr we włosach ? W ramach odpoczynku możesz pozwiedzać nadmorskie miejscowości – Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata czy Hel. Każde z tych miejsc oferuje ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu. Możesz pospacerować między powojennymi bunkrami, odwiedzić foki w fokarium na Helu, obejrzeć zachód słońca na plaży w Chałupach lub wschód na molo w Juracie. Półwysep Helski to mnóstwo restauracji i smażalni z pysznym jedzeniem i świeżymi rybami. Nocą Hel również tętni życiem, więc wielbicieli takiej rozrywki na pewno zadowolą zabawy w barach przy plaży czy koncerty na campingach.

KITESURFING NA HELU – NIEPOWTARZALNY KLIMAT

Atmosfera panująca pośród wszystkich osób znajdujących się na Półwyspie Helskim jest nie do podrobienia. Odczuwa się  to zarówno na wodzie, gdzie możesz czuć się bezpiecznie. Zawsze ktoś wyciągnie pomocną dłoń, zapyta czy wszystko w porządku, czy odprowadzi Twoją deskę, która postawi na ucieczkę. Wyjątkowa atmosfera jest odczuwalna też na campingach, w sklepach czy surf knajpach. Półwysep Helski tworzą ludzie nadający na tych samych falach i na każdym kroku można to odczuć. Kto raz przyjedzie na Hel, ten zawsze wraca. Przekonaj się sam, ale uwaga – to wciąga!

Wróć