Latawce North 2015, charakterystyka sprzętu na jakim szkolimy
sprzet-do-kitesurfingu

Krótki opis i charakterystyka latawców firmy North Kiteboarding, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o sprzęcie, którego używamy do szkolenia w naszej szkole kitesurfingu i nie tylko…

Wiele osób, zwłaszcza początkujących zadaje sobie pytanie “Czym tak właściwie różnią się od siebie modele latawców kitesurfingowych”? W tym artykule chciałbym pokrótce odpowiedzieć na to pytanie oraz opisać przeznaczenie i scharakteryzować poszczególne modele latawców firmy North kiteboarding. Zapraszamy do lektury.

Marki North Kiteboarding w świecie kitesurfingu nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest ona od lat jednym z liderów wśród producentów sprzętu kitesurfingowego. Została założona w 2001 roku i w błyskawicznym tempie stała się jedną z najbardziej liczących się firm w branży, wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, znakomitej jakości wykonania oraz zaangażowaniu i pasji shaperów, testerów i zawodników. Niezmiennie od ponad 10-ciu lat firma tworzy i rozwija swoje produkty przy współpracy z najlepszymi riderami i najbardziej doświadczonymi designerami. Wszystko po to, aby co roku wyznaczać nowe trendy i podwyższać standardy wykonania, bezpieczeństwa oraz radości płynącej z uprawiania kitesurfingu. Dzięki różnorodności swoich latawców, North co roku skupia coraz większe rzesze entuzjastów, spełniając oczekiwania nawet najbardziej wymagających riderów. Niezależnie od dyscypliny, czy jest to freeride, freestyle, wave lub race, każdy znajdzie coś dla siebie na najwyższym poziomie. Firma nie ogranicza się wyłącznie do produkcji latawców, ale również w swojej ofercie posiada deski, bary oraz trapezy kitesurfingowe.

Grzechem byłoby nie zacząć od przedstawienia legendarnego modelu North`a, którym jest latawiec REBEL. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, bardzo szybko stał się ulubieńcem zarówno riderów zaawansowanych, jak i tych zaczynających swoją przygodę z kitesurfingiem. Jest to najczęściej wybierany model North`a dzięki czemu stał on się ikoną tej marki. Idealny do freeride`u nawet na najwyższym poziomie. Charakteryzuje się dużą siłą ciągu, prędkością, gładkością i płynnością skręcania, niesamowitym zakresem wiatrowym oraz zdolnością do wysokich oraz długich skoków, dzięki bardzo długiemu hangtime`owi. Początkujący riderzy lubią REBELA`a za jego łatwość relaunch`u z wody, przewidywalności, łatwość sterowania, przewidywalnych sił na barze oraz niezrównanemu bezpieczeństwu, które zapewnia piąta linka. Wszystkie te cechy składają się na to, że jest on świetnym latawcem do stawiania swoich pierwszych kroków w kitesurfingu. My również doceniliśmy go za jego wszechstronność, przewidywalność i bezawaryjność, dlatego też głównie na tym właśnie modelu szkolimy w naszej szkole kitesurfingu FunSurf.
rebel

NEO jest to latawiec, który docenią miłośnicy wave`u oraz freeride`u. Imponujące właściwości tego modelu, potwierdzają zwycięstwa w kilku testach magazynów branżowych w swojej klasie. Tegoroczny model został przeprojektowany z myślą o dostarczaniu jeszcze większych emocji z ujeżdżania fal. Designerzy skupili się, aby poprawić pracę latawca w górnym oknie wiatrowym nie naruszając przy tym jego niesamowitych właściwości w dole okna wiatrowego. Neo pozwala na bardzo łatwe pozbycie się zbyt dużej ilości mocy, jak również szybkie zwiększenie jej zależnie od tego, gdzie jesteś na fali i jak ona się załamuje. Pozwoli Ci to na szybkie ucieczki w trudnych sytuacjach, jak również sprawi, że współpraca z falą stanie się łatwiejsze. Sterowanie Neo z 2015-go roku jest bardzo instynktowne, łatwe i szybkie, czyli posiada dokładnie te cechy, których szukamy u latawca wave`owego. Producent zaleca używanie mniejszego rozmiaru latawca od 1 do 2 metrów kwadratowych, niż w normalnych warunkach, ponieważ jego dolny zakres pracy jest tak imponujący.
neo

Kolejnym modelem latawca North`a godnym uwagi jest Evo. Nadaje się on idealnie do wysokich i długich skoków, freeride`u oraz freestyle`u. Według magazynów jest on jednym z najlepszych latawców allround`owych na rynku. Tom Hebert używał go na tegorocznej edycji Redbull King of the Air i wykonał najwyższy skok w całej konkurencji.
Evo posiada bardzo duży zakres wiatrowy, co doceni większość riderów. Dzięki pięciu tubom poprzecznym świetnie zachowuje się w szkwalistym wietrze. Przy silnych wiatrach jest bardzo stabilny, dzięki czemu Evo i jego długi hangtime zostanie doceniony przez wielu riderów podczas wysokich skoków. Posiada bardzo dobre właściwości upwindowe, dzięki czemu nawet przy częstym wykonywaniu skoków lub tricków z łatwością utrzymacie wysokość nie martwiąc się halsowaniem. Zwolennicy tricków unhooked docenią Evo za łatwość wypinania oraz delikatne opóźnienie mocy które kite oferuje, co pozwoli mocno wybić się z popa i z łatwością skleić trick. Evo jest cichym bohaterem wśród innych modeli Northa dzięki swojej wszechstronności i łatwości sterowania. Świetny zarówno dla osób początkujących, fanów długich oraz wysokich skoków jak i riderów robiących swoje pierwsze tricki uhnooked, którzy niekoniecznie są przekonani do zakupu typowego C-shape`a.
evo

Dice to najnowszy model w ofercie North`a. Swoją premierę miał w zeszłym roku i od razu pobił wszystkie dotychczasowe rekordy sprzedaży firmy przy wprowadzeniu nowego modelu na rynek. W tegorocznym modelu został poprawiony dolny zakres pracy oraz bardziej otworzono profil latawca, dzięki czemu generuje więcej mocy przy słabszym wietrze. Jest to bardzo przyjemny, zwrotny, szybki, stabilny i łatwy w sterowaniu kite, przez co znalazł sobie tak wielu fanów. Zarówno sprawdza się na falach jak i we freestyle`u czy freeridzie. Aby zadowolić fanów obydwu kategorii ulepszono czucie na barze, dzięki czemu kite jest bardziej agresywny, aby poprawić siłę ciągu latawca oraz umożliwić wykonywanie wysokich skoków. Dice to idealny latawiec dla riderów, którzy nie mają określonego stylu jazdy, ale lubią pobawić się zarówno na falach, jak i robić tricki unhooked. Jest to latawiec czterolinkowy z możliwością podczepienia piątej linki, która zwiększy reaktywność latawca oraz zmniejszy de-power. Dzięki swojej wszechstronności i wydajności w każdym stylu pływania jest to obecnie jeden z najpopularniejszych latawców na rynku.
dice

Juice to typowy latawiec na słabszy wiatr. Jest produkowany tylko w dwóch rozmiarach: 15m2 oraz 18m2. Pomimo swoich rozmiarów posiada on tylko 3 tuby poprzeczne, aby maksymalnie zredukować wagę latawca oraz zachować w miarę szybki czas reakcji. Zachowuje świetne właściwości upwindowe, nawet w bardzo słabym wietrze. W przeciwieństwie do większości dużych latawców, które powstały z myślą o race`ingu, Juice powstał z myślą o freeridzie. Podczas projektowania tego modelu testerzy korzystali z desek typu twintip, aby zapewnić optymalne właściwości freeride`owe nawet w słabym wietrze. Bylibyście zdziwieni jak duży hangtime posiada ten latawiec. Nadaje się idealnie do tricków air-style`owych. Spory zakres wiatrowy, szybkość latawca mimo dużych rozmiarów oraz łatwość relaunchu z wody sprawia, że model ten posiada wielu zwolenników na całym świecie. Dla osób wolących spędzać czas na wodzie niż na plaży, nawet w granicznych warunkach wiatrowych jest idealną alternatywą.
juice

Dyno jest lightowindowo-race`ingowym latawcem Northa. Mało tego, jest on jednym z najlepszych na rynku w swojej klasie. Wygrywał on nie jedno mistrzostwo świata w kategorii race. Tegoroczny model został kompletnie zmieniony, ponieważ posiada on teraz, aż 6 tub poprzecznych oraz zmniejszono tubę główną, aby latawiec był zarówno szybki, zwrotny oraz lekki. Aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających riderów poprawiono jego zdolności upwindowe, dzięki czemu ze wszystkich modeli Northa to on najlepiej “idzie na wiatr”. Model z 2015-go roku posiada głębszy profil od swoich poprzedników oraz mocniejszy dolny zakres w oknie wiatrowym, dzięki czemu każdy podmuch wiatru wystarczy, aby Dyno wygenerował sporą ilość mocy. Jeżeli myślicie o rozpoczeciu przygody z race`ingiem warto rozpatrzyć kupno tego modelu. Przez wiele lat w zawodach race`owych udowadniał swoja wartość. Jednakże nie dajcie się zmylić łatce kite`a nadającego się tylko i wyłącznie do wyścigów, jest to równie dobry latawiec słabowiatrowy i nawet zwolennicy freeride`u znaleźliby niejedną zaletę tego modelu.
dyno

Vegas jest to latawiec, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Od lat jest już jednym z najlepszych latawców freestyle`owych na rynku. Od 2014-go roku kiedy to riderem Northa został 5-cio krotny mistrz świata we freestyle`u i legenda tego sportu – Aaron Hadlow, latawiec ten przeszedł wiele zmian designerskich dzięki współpracy z Aaronem. Tegoroczny model został totalnie przerobiony i zmieniony, przez co jest jeszcze bardziej ukierunkowany pod freestyle newschool oraz wakestyle. Posiada on każdy aspekt, którego możecie oczekiwać od C-shape`a.
Vegas z 2015-go roku posiada głębszy profil, co pozwala mu na dalsze “siedzenie” w tyle okna wiatrowego, przez co wytwarza bardzo dużo sily. Również wingtipy zostały zmienione na bardziej kwadratowe, aby oferować riderowi bardziej bezpośrednie czucie latawca na barze. Największą zaletą tegorocznego Vegasa jest wydłużone opóźnienie mocy przy wypięciu, dzięki czemu przy popie kite leci w przód okna wiatrowego, przez co praktycznie nie czuć latawca na rękach, co znacznie ułatwia wykonywanie zaawansowanych tricków freestyle`owych. Posiada wiele możliwości ustawiania latawca pod preferowany styl – freestyle lub wakestyle, oraz dodatkowe ustawienie używane przez samego Aarona Hadlow`a (wyłącznie dla ekspertów). Zasadniczo, kite ten jest bardzo stabilny podczas wykonywania tricków, ale równie jest szybki i zwrotny, dzięki czemu kiteloop`y na nim to sama przyjemność. Obecnie jest to najbardziej dopracowany latawiec frteestyle`owy na rynku i według mnie, nie szybko się to zmieni. Jest on przeznaczony dla bardzo zaawansowanych riderów ukierunkowanych na newschoolowe tricki freestyle. Jest on zbyt trudny dla początkujących riderów i może dla nie doświadczonych osób sprawiać więcej problemów niż radości w sterowaniu i opanowaniu tego latawca.
vegas

Lizard jest latawcem komorowym, stworzonym z myślą o osobach zaczynających swoją przygodę z kitesurfingiem. Idealnie nadaje się na boisko lub jakieś pole, aby spokojnie szlifować swoje umiejętności w sterowaniu latawcem przed zejściem na wodę z latawcem pompowanym. Jest on bardzo zwinny, stabilny ale równie przewidywalny i łatwy w pilotowaniu. Został zrobiony z bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu częste spotkani z ziemią i mocne uderzenia mu nie straszne.
lizard

Buzz to bardzo solidny i wytrzymały model stworzony z myślą o szkółkach i początkujących. Jest bardzo przewidywalny i prosty w sterowaniu, a relaunch tego modelu z wody sprawia jedynie przyjemność. Jest to optymalny model do swoich pierwszych lekcji z latawcem pompowanym na wodzie. Do produkcji tego kite`a użyto najbardziej wytrzymałych materiałów. Świetnie nadaje się również dla młodszych fanów tego sportu, nie wytwarza sporo mocy i bardzo dobrze wybiera szkwały, dzięki czemu idealnie nadaje się do ulepszania swoich umiejętności pilotowania latawca. Żadne uderzenie o wodę mu nie straszne, a jak wiadomo osoby uczące się często dają w kość latawcom, przez co ich życie nie należy do łatwych. :) Występuje w rozmiarach od 3,5m2 do 7,5m2.
buzz
Podsumowując, firma North przez lata wypracowała sobie solidną markę, która jest rozpoznawalny i doceniana na całym świecie. Zarówno Ci najbardziej wymagający jak i zawodowcy korzystają z produktów tej firmy, dzięki jej niezawodności, jakości wykonania oraz ciekawym designie. Duży zakres modeli latawców sprawia, że każdy w stajni North`a znajdzie dla siebie kite`a z którego będzie zadowolony bez względu na preferowany styl pływania. Od pierwszych kroków, po freeride, race, wave, czy nawet freestyle na światowym poziomie.