Jak nie zmarznąć w wodach zatoki Puckiej
sprzet-do-kitesurfingu

Jak nie zmarznąć w wodach zatoki Puckiej, na akwenie gdzie odbywają się nasze szkolenia kitesurfingowe.
Poniżej wszystko o piankach neoprenowych i innych akcesoriach docieplających dla początkujących i zaawansowanych kitesurferów.

Temperatura wody w Zatoce Puckiej w ciągu wakacji bardzo rzadko przekracza 20°C. Dodatkowo z uwagi na częstą wymianę wody z morzem Bałtyckim następują znaczne wahania temperatury. Po kilku dniach słonecznych woda z racji niskiej głębokości bardzo szybko się ogrzewa. Wystarczy jednak jeden dzień wiatru z kierunku zachodniego, wtedy stan zatoki znacząco się podnosi i następuje wymieszanie wody – tej z zatoki z wodą z morza. Następstwem, tych naturalnych procesów są radykalne spadki temperatury wody. Dodatkowo, chimeryczność polskiego lata sprawia, że pianki i inne akcesoria neoprenowych są obowiązkowym wyposażeniem kitesurferów, którzy pływają w Polsce.
Istnieje wiele rodzajów pianek, poniżej podpowiadamy jaką wybrać do pływania na kitesurfingu na półwyspie helskim?

Ważnym kryterium przy wyborze pianki jest określenie okresu w którym będzie ona używana. Na Zatoce Puckiej kitesurferów widać już w lutym i marcu, kiedy temperatura wody wynosi niewiele ponad 0°C. Jak łatwo się domyśleć wyposażenie w pianki i akcesoria docieplające takich kitesurferów znacznie różni się od tych pływających latem.
Główną cechą na jaką należy zwrócić uwagę, wpływającą na efektywność pianek jest ich grubość, która waha się w przedziale od 1mm do 6mm. Często spotykane są oznaczenia pianek takie jak np. 3/2 mm, 5/3 mm, 5/4/3 mm itp. Jest to nic innego jak określenie w milimetrach grubości pianki, zaś podanie kilku wartości np. 5/4 oznacza, że pianka jest grubsza w miejscach podatnych na utratę ciepła (np. klatka piersiowa, plecy) i cieńsza w miejscach, które często „pracują” i muszą posiadać określoną ruchomość (np. rękawy, nogawki). Występują również pianki cieńsze, z krótkim rękawem i krótka nogawką 2/2 mm, 2/1 mm… Jednak te są przeznaczone raczej na wyjazdy w cieplejsze zakątki świata lub używane w Polsce dosyć rzadko.
Podczas letnich dni (polskie wakacje) najczęściej spotykane i używane są pianki o grubości 3/2 mm, są one najbardziej uniwersalne. Mocną stroną takich pianek jest zachowanie dużej swobody ruchów, co w znaczący sposób poprawia komfort pływania. Pianki o grubości 3/2 mm, można również spotkać w wersji z krótkimi rękawami i nogawkami za kolano lub z odpinanymi rękawkami.

Kitesurferzy przyjeżdżający na półwysep helski poza okresem letnim muszą ,,uzbroić” się w grubsze pianki i inne akcesoria neoprenowe. W tym wypadku najczęściej wybieraną grubością pianki jest 5/3 mm. Taka grubość jest w stanie zapewnić wystarczający komfort cieplny osobom pływającym nad zatoką pucką w okresie od kwietnia do września. Takich pianek najczęściej używają instruktorzy szkolący przez cały sezon, aczkolwiek jeśli ktoś ma niską tolerancję na chłodniejsze otoczenie, również polecamy grubość pianki 5/3 lub 4/3.

W naszej szkole na zajęcia kursanci wypożyczają pianki 3/2 mm lub 4/3 mm – gdy jest chłodniej (przy zakupie kursu w naszej szkole wypożyczenie takiej pianki jest gratis). Gorąco polecamy jednak, by po pierwszych zajęciach na wodzie i stwierdzeniu, że kitesurfing jest ,,Twoją nową pasją”, pomyśleć o zakupie własnej pianki. To na tyle osobista rzecz, która bezpośrednio dotyka naszego ciała, że warto mieć ja na własność. Zakupu takiej pianki możecie dokonać w naszym sklepie stacjonarnym SurfShop.pl, który znajduje się tuż obok naszej szkółki w Chałupach – będąc na kursie otrzymacie atrakcyjny rabat.
Oprócz pianki trzeba również pomyśleć o utrzymaniu ciepła w miejscach, które nie są przez nią chronione (dłonie, stopy oraz głowa).
Sprawdzone przez naszych instruktorów pianki neoprenowe znajdziecie również w naszym sklepie internetowym www.SurfShop.pl.
big_pianka-neoprenowa-ion-onyx-amp-semidry-5-4-dl-1429198250

Przydatne akcesoria neoprenowe:

1. Rękawiczki – przydatne podczas chłodnych i zimniejszych dni, kiedy dłonie narażone na działanie zimnej wody i wiatru zaczynają „sztywnieć” i odmawiać posłuszeństwa. Warto zaznaczyć, że rękawiczki występują w kilku wersjach: z krótkimi palcami, z długimi palcami, zupełnie szczelne z klejonymi szwami, przepuszczające wodę, grubsze i cieńsze. Generalnie pływając na kitesurfingu bardzo rzadko używa się rękawiczek. Trzymając bar nie występuje mocne zaciskanie, więc odciski praktycznie nie dotyczą kitesurferów. Jedynym wyjątkiem są właśnie zimne dni i pływanie poza sezonem letnim, kiedy ochrona dłoni przed zimnem jest wskazana.
o'neill gloves

2. Buty neoprenowe – również posiadają określoną grubość np. 2 mm, 3 mm, 4 mm… Są one jednak bardzo rzadko wykorzystywane przez kitesurferów ze względu, na „niwelowanie” efektu czucia deski podczas pływania. Wielu kitesurferów używa ich tylko, podczas wyjątkowo zimnych dni lub na wyjazdach zagranicznych chcąc chronić stopy przed np. jeżowcami. Nad zatoką Pucką zdecydowana większość kitesurferów pływa bez butów neoprenowych (dno zatoki puckiej jest piaszczyste), ale nie ma kategorycznych przeciwwskazań, by ich używać.
buty neoprenowe

3. Kaptur neoprenowy – wyglądem przypomina kominiarkę, jego zadanie polega na utrzymaniu temperatury w obrębie głowy i szyi. Rozróżniamy kaptury z kołnierzem i bez kołnierza. Jeśli pływamy w chłodnie dni zdecydowanie polecamy kołnierz, który stanowi dodatkową izolację, jak również zabezpiecza w znacznym stopniu przed wlewaniem się wody pod piankę. Kaptur dla kitesurfera jest bardzo istotny szczególnie w chłodne dni, zapewnia ochronę przed bardzo nieprzyjemnym nalewaniem się zimnej wody za kołnierz w momencie, gdy wykonujemy starty z deską.
kaptur neoprenowy.

4. Kurtki neoprenowe lub przeciw wiatrowe
– zadaniem tych kurtek jest skuteczna ochrona kitesurfera przed wiatrem, który potrafi skutecznie wychłodzić ciało poprzez mokrą piankę. Profesjonalne kurtki dla kitesurferów posiadają specjalny otwór na hak trapezowy dzięki czemu można założyć ją całkowicie na wierzch, na piankę i trapez. Takie kurtki stosują zwykle instruktorzy, którzy cały dzień uczą w wodzie lub osoby, które pływają kilka godzin dziennie. Na początku przygody z kitesurfingiem nie są one wymagane, aczkolwiek ich właściwości podczas długotrwałego pływania znakomicie się sprawdzają.
Przy kupnie pianki lub akcesoriów neoprenowych, warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania, polecamy markowe firmy np. neilpryde, ion, gul, oneill, roxy, quiksilver. Pianka wykonana z materiałów najwyższej jakości najczęściej nie należy do najtańszych, jednak jest to inwestycja, która procentuje w postaci znakomitego komfortu na wodzie i wydłużonego terminu użytkowania.
Przy dobieraniu pianki należy pamiętać by, przylegała ona w sposób bardzo dopasowany do ciała i nie była za luźna. Działanie pianki polega na minimalnym pozostaniu wody w materiale neoprenowym i ogrzaniu tej wody przez ciało. Przez co wytworzona zostaje bariera termiczna. Luźna pianka takiej funkcji nie spełnia, gdyż ciało nie jest w stanie ogrzać wody w materiale pianki, przez co następuje szybkie wychłodzenie organizmu.
kurtka neoprenowa

Gdy już kupisz piankę, zapoznaj się z kilkoma zasadami, które pomogą zachować jej dobry stan:
– Należy płukać piankę po każdym pływaniu – zwykle po to by, się pozbyć piasku, który często bez naszej wiedzy przelewa się razem z wodą i gromadzi się pod pianką. Pozostawiony w piance może przy kolejnym pływaniu mocno podrażnić skórę. Dodatkowo pianka płukana, utrzymuje świeżość i nie psuje się od słonej wody. Sprawdzony sposób to zdejmowanie pianki pod prysznicem jej płukanie i delikatne ręczne pranie płynem do mycia ciała
– Należy suszyć piankę po lewej stronie to pozwala na jej szybkie wyschnięcie. Należy pamiętać, by nie suszyć pianki w pełnym słońcu. Wystawianie pianki na promienie słoneczne skraca jej żywotność.
– Nie należy zostawiać mokrej pianki w miejscach o dużej wilgoci oraz nie należy przechowywać jej mokrej – pianka musi zostać jak najszybciej wysuszona, gdyż bardzo szybko zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, zaczną zbierają się w niej bakterie i może rozpocząć się proces gnilny

Jeśli posiadacie jeszcze jakieś pytania w sprawie pianek, nasi instruktorzy z miła chęcią na nie odpowiedzą. Zapraszamy również do kontaktu ze specjalistami z naszego sklepu, którzy podzielą się wiedzą i pomogą dobrać idealną piankę neoprenową i akcesoria dla Ciebie. Zapraszamy www.SurfShop.pl tel. 500 50 20 50.